Formatowanie windows

4 sposoby na wymazanie danych z dysku twardego w Windows 10

Nie ważne, czy sprzedajesz swój komputer, czy po prostu wymieniasz dysk na nowy - musisz wymazać swoje dane, aby nie znalazły się w niewłaściwych rękach. Samo usunięcie nie wystarczy. Dlatego przedstawiamy 4 sposoby na wymazanie dysku twardego bez możliwości przywrócenia jego zawartości.Wymazywanie zawartości dysku wydaje się nieracjonalne. Obecnie dane się odzyskuje, a nie niszczy. Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, w których usunięcie ich na stałe jest niezwykle istotne.Każdy, kto myśli o sprzedaniu swojego komputera lub laptopa, musi zadbać o to, aby nowy nabywca nie był w stanie odczytać zapisanych na nich danych. Jeśli wydaje ci się, że wystarczy wrzucić je perform kosza, a następnie go opróżnić, to jesteś w błędzie.

You watching: Formatowanie windows

*

Wszystkie informacje oraz zawartość Twojego komputera zapisane są w systemie dwójkowym za pomocą cyfr 0 i 1. Usunięcie plików nie wpływa na kod binarny, w związku z czym dane można bez problemu odzyskać. Wystarczy specjalne oprogramowanie. O wymazywanie dysku twardego szczególnie powinny zadbać firmy, które przechowują na nim wrażliwe dane swoich pracowników. Wymagają tego zarówno przepisy krajowe, jak i RODO. Oczywiście można po prostu zniszczyć dysk mechanicznie, ale istnieją prostsze i mniej inwazyjne metody.

Zanim rozpoczniesz wymazywanie dysku

Każde wymazywanie dysku twardego wiąże się z całkowitą utratą danych, które się na nim znajdują. Dlatego też przed rozpoczęciem musisz utworzyć kopię zapasową i zapisać ją na dysku zewnętrznym lub w chmurze. W tym drugim przypadku warto korzystać z VPN virtual, które zaszyfruje Twój adres IP i zapewni bezpieczeńs2.

*

Ponadto, jeśli masz zainstalowane gry i programy, nie zapomnij zapisać ich numerów seryjnych. Po wymazaniu dysku nie będziesz w stanie ich odzyskać, a w momencie ponownej instalacji na innym urządzeniu na pewno zostaniesz o nie poproszony.

*

Ostatnią, jakże trywialną rzeczą, jest podłączenie laptopa carry out zasilania. Nawet w przypadku pełnej baterii zaleca się, aby wtyczka znajdowała się w gniazdku. Niektóre sposoby bowiem wiążą się z ponowną instalacją systemu Windows, a to, jak wiadomo, może potrwać nawet kilka godzin. Jeśli urządzenie wyłączy się podczas wymazywania dysku, ten może zostać uszkodzony.

Formatowanie woluminu

W systemie Windows 10 istnieją dwa sposoby formatowania dysku. Szybkie formatowanie nie zastąpi ani nie usunie zawartości woluminu, dlatego musisz wykonać zwykłe formatowanie. Wprawdzie zajmuje ono więcej czasu, ale przynajmniej niszczy wszystkie dane znajdujące się na formatowanej partycji.

*

Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Odszukaj dysk, który chcesz sformatować i ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy. Wybierz opcję Formatuj.Pojawi się nowe okno. Nie musisz zmieniać opcji domyślnych. Wystarczy, że klikniesz OK, aby rozpocząć formatowanie dysku.

See more: How To Rotate Videos On Facebook ? How To Rotate Video On Facebook

Uwaga!

Ta metoda nie umożliwia sformatowania obecnie używanej partycji ani dysku, na którym znajduje się device Windows.

Polecenie cipher

Ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli nie sprzedajesz całego komputera, a jedynie pozbywasz się dysku twardego. Windows umożliwia zniszczenie danych za pomocą narzędzia PowerShell i specjalnego polecenia cipher. Dzięki niemu będziesz mógł wymazać obszary nośnika, które zostały już usunięte w systemie. Najpierw jednak musisz skasować jego zawartość.

*

Krok pierwszy

Otwórz Eksplorator Windows, wciskając jednocześnie klawisze ikony Windows i litery E.Zaznacz wszystkie pliki.Naciśnij klawisz DELETE.

Krok drugi

Zamknij wszystkie uruchomione aplikacje.Prawym przyciskiem myszy kliknij Start i wybierz opcję Program Windows PowerShell (Administrator).Wpisz polecenie „cipher /W:E:” - W oznacza wymazywanie, a E jest nazwą dysku, który chcesz wyczyścić. Wstaw więc literę przypisaną perform Twojego dysku. Kliknij Enter.Rozpocznie się wymazywanie pustych obszarów nośnika.

Przywrócenie carry out ustawień fabrycznych Windows 10

Ta metoda może potrwać nawet kilka godzin. Polega na całkowitym wymazaniu danych z dysku twardego i ponownej instalacji systemu Windows.

*

Kliknij Start i wpisz w pasku wyszukiwania słowo „resetuj”.Pojawi się dopasowanie Resetuj ustawienia komputera execute stanu początkowego, które musisz kliknąć.Zobaczysz nowe okno i dwa przyciski. Wybierz Rozpocznij.System zapyta Cię, czy chcesz zachować swoje pliki, czy usunąć wszystko. Kliknij Usuń wszystko.Pojawi się okno z plikami, które zostaną usunięte. Kliknij Dalej, a następnie Zresetuj.Po wymazaniu wszystkich danych z dysku rozpocznie się instalacja systemu Windows.

See more: How To Hide Birthday On Skype ? How Do I Update My Profile Information In Skype

Oczyszczanie dysku za pomocą programów zewnętrznych

Istnieje również możliwość pobrania specjalnego oprogramowania, które w bardzo intuicyjny sposób pomoże ci wymazać dane z dysku twardego. W sieci znajdziesz wiele bezpłatnych aplikacji, a część z nich jest naprawdę rozbudowana. Ta metoda jest o tyle wygodna, że nie wymaga reinstalowania systemu, wobec czego zajmuje znacznie mniej czasu.